Rozhodnutí je na nás...
Marek Řezanka
O vánočním projevu Petra Fialy toho bylo již napsáno poměrně hodně. Ve zkratce by šlo konstatovat, že se jednalo o megalomanskou vizi egocentrika totálně odtrženého od reality.
Co si ale žádá větší pozornost, jsou oblasti, jež premiér vypíchl jako ty, kvůli nimž touží dostat od voličů mandát na další 4 roky vlády: Mají to být sféry zdravotnictví a školství a výstavba bytů.
Jak lékaři a zdravotní sestry, tak učitelé a další pracovníci ve školství již měli možnost se o kvalitách této vlády přesvědčit na vlastní kůži. Někteří již stávkovali, jiní se na stávku připravují a hovoří o zradě.
Školství i zdravotnictví jsou dlouhodobě podfinancovány s tím, že kabinet Petra Fialy odsunul tyto oblasti na vedlejší kolej svého zájmu, až daleko za zbraně pro Ukrajinu a výdaje i na ty ukrajinské emigranty, kteří nebyli válkou zasaženi.
Za povšimnutí pak stojí výstavba bytů, kterou mimo jiné ohrozila zpackaná digitalizace. Za ni jako předseda vlády zodpovídá Petr Fiala, který se ovšem o vánočních svátcích tvářil, že s ní nemá nic společného.
Všichni rodiče, kteří si přejí, aby se jejich děti ve škole učily myslet, ale v žádném případě nechtějí, aby jim bylo do hlav vtloukáno, co si mají myslet, by si před parlamentními volbami měli za domácí úkol nastudovat Strategii vzdělávání 2030+.
Pak totiž pochopí, že se Petr Fiala chválí za to, že vzdělávací instituce předělá na plně indoktrinační. Z osnov se tak vytratí dějepis, jak ho známe dnes, s kontextem, jak se lidstvo měnilo od starověku přes středověk po novověk (opustí se chronologický výklad dějin), aby jeho místa zaujaly agendy, jež mají vést k uvědomělosti dětí.
Muzikolog Bek doslova uvedl, že opouštíme encyklopedické pojetí – „a nahrazujeme ho intenzivnějším ponorem do vybraných témat k pochopení společenských tendencí“.
Tomuto tématu se hlouběji věnuje Spolek Svatopluk, který k výše zmíněné Strategii v roce 2024 uveřejnil své oficiální stanovisko, a vydal sborník textů pod názvem Vzdělání versus indoktrinace
Rovněž proběhl trialog Svatopluku, kde jsou jednotlivé body připravované strategie rozebírány: https://www.youtube.com/watch?v=O3lWZyBnBBs.
Kdo touží mít ze svých potomků naprogramované roboty, ať volí vládní strany.
Jsem přesvědčen, že čtyři roky působení Fialova kabinetu plně dostačují k posouzení jeho výsledků. Mějme na paměti, co nám zanechala na poli zemědělství, v energetické a v sociální politice, či jak znovu zavedla cenzuru a kriminalizaci takzvaně nevhodných názorů. Srovnejme si ceny za elektřinu v České republice a v okolních zemích. Zhodnoťme situaci, jak jsme na tom se zásobami zemního plynu, například jen v porovnání s minulým rokem. A co pro celou Evropu bude znamenat jeho zastavení z východu. Petr Fiala vysílá signál, že se nás to nijak netkne – asi ve stejném duchu, jako že nenechá nikoho padnout. Člověku se hned vybaví hláška z jedné známé pohádky, jež zní: „Jo, bez soli to nebude nikdy ono!“ Šlo by ji parafrázovat, že nikdy ono to nebude bez levného ruského plynu, který bude logicky nahrazován plynem mnohem nákladnějším, což se projeví kde? Inu v cenách. A porostou-li ceny různých komodit, budeme mít copak? Ano, inflaci.
Je na nás, abychom učinili rozhodnutí, zda hodláme dovolit panu Fialovi dotáhnout započatou destrukci našeho státu a naší společnosti do hořkého a zničujícího konce, nebo uděláme, co je v našich silách, aby náš stát i naše společnost opět fungovaly.
Co schází?
Premiér si vzal své brýle,
zatvářil se roztomile,
a hned vyslal jasný vzkaz:
„Chci tu vládnout znovu, déle,
všechno zvládám, vše jde skvěle,
tak mě volte, prosím vás.“
Prý je tady řada věcí,
jež by dotáhnul rád přeci,
za něž by se moc rád bil:
Zdravotnictví že prý vzkřísí
(lékařům hned tuhnou rysy):
„Já mám misi, vizi, cíl.“
Doktoři, a lze říct mnozí,
stávkami již vládě hrozí,
o zradě je tady řeč.
Málo peněz za přesčasy:
Jak že vláda problém hasí?
Nijak, pouze sílí křeč.
Hasí tak, že do plamene
chrstne olej. Vzkáže: „Ne, ne,
spokojte se s tím, co je.“
Válek si pak zpupně dupne,
zdravotnictví, nedostupné
pošle rovnou do hnoje.
Vzdělávací strategie?
Na poplach zde kdekdo bije,
o co že se snaží Bek:
Muzikolog zpět nás vrací,
sází na indoktrinaci,
jež nesnese námitek.
Z osnov zmizí historie,
řada agend doplní je:
Genderová či Green Deal.
Aby v hlavách měli žáci
narativ, s nímž najdou práci.
Co by zpíval Karel Kryl?
Co tu máme do třetice?
Fiala chce bytů více:
To je výsměch, špatný vtip.
Digitalizace hoří,
potopena na dně v moři:
Tohle už by chtělo klip.
Kdo se z mladých vzmůže na byt?
A kdo mladý může nabýt
hypotéku na svůj plat?
Kdo chce bydlet, Fialovi
svůj hlas nedá, ale poví:
Stačilo již! Tisíckrát...
S existencí Fialova kabinetu je neodmyslitelně spojen návrat cenzury a zastrašování názorových odpůrců. Situace zašla tak daleko, že vznikl přílepek (tedy legislativní paskvil) postihující takzvanou neoprávněnou činnost pro cizí moc, pod což se dá schovat jakákoli protivládní kritika. Ústavní soud se přitom vyjádřil jasně, že přílepky k zákonům pokládá za neústavní. Bude v tomto svém postoji konzistentní?
Zde již nelze hovořit pouze o aktu nedemokratickém, ale přímo protidemokratickém, jehož cílem je vymýtit diskusi i opozici. Tento zákon je špatný jak po stránce formální, tak po stránce obsahové, kde můžeme s klidným svědomím mluvit o zrůdnosti.
Na Novinkách.cz jsme si mohli přečíst, že nám údajně hrozí „rumunský scénář“. Kouzlem nezamýšleného je, že mnohým z nás okamžitě naskočilo spojení, že v případě vítězství opozice se budou volby opakovat. Článek sám pak vykresluje jakýkoli jen trochu silnější opoziční subjekt za nebezpečí – a podsouvá mu, samozřejmě bez jakéhokoli důkazu, ruský vliv. Pouze toto samo o sobě představuje obří manipulaci a pokus o ovlivnění voleb.
Vraťme se ale ještě chvíli ke stati na Novinkách.cz. Matěj Nejedlý nás straší, jakou pohromu mohou představovat falešné účty. Na to lze říct jediné: V minulosti mainstreamu nevadil účet Julius Šuman, který sloužil proti Andreji Babišovi. V minulosti bylo mainstreamem fanděno jistému Bartíkovi, který se snažil ovlivnit prachsprostou nechutnou lží o údajné rakovině Miloše Zemana prezidentské volby. Šel snad kvůli tomu na deset let do vězení? Nešel. Ani pořádnou pokutu nedostal (jen směšných 250 000 Kč). S trochou jízlivosti lze tvrdit, že mu jeho podvodné jednání bylo platné jako Evropské unii protiruské sankce.
Ti, kdo se uchylují k podobným praktikám – a ti, kdo takové praktiky schvalují, by si měli uvědomit, že nastavují obecný rámec chování, kterého se chopí i protistrana. Jak se do lesa volá, tak se z něho i ozve, jak praví letité české přísloví.
Již jen proto, že něco podobného jako výše popsaný zákon Fialova vláda navrhla, zaslouží, aby po parlamentních volbách zmizela v co nejhlubším dějinném propadlišti, a více jsme o ní nikdy neslyšeli.
Mějme to, prosím, na paměti, až budeme nakládat s naším hlasem.
Králův pád
Co lid v zemi Žalu říká?
Má slabého panovníka,
kterého má dávno dost.
Tento král se lidí bojí:
Dře je z kůže, žene k boji,
a ti lidé cítí zlost.
Kdekdo krále nenávidí,
a on zase tyto lidi:
Nový zákon vydat dal.
V něm se zcela jasně praví,
kdy že dojde na popravy,
jak stanoví sám pan král.
Na vědomost se všem dává,
tomu že se srazí hlava,
kdo by vedl špatnou řeč.
Král je přeci Slunce jasné,
a kdo špitl by, že hasne,
toho čeká kat, a meč.
Nad královstvím se prý smráká:
Lidé bát se mají Draka,
který vládne Říši skal.
Drak však žije ve své říši,
není tím, kdo daně zvýší
v zemi, kterou tíží žal.
Nový zákon ustanoví,
že kdo krále tupí slovy,
podporuje strašnou saň.
Zrada krále se vždy trestá,
ať to řeči jsou či gesta.
Sloužit sani? Bože chraň.
Drak se lidem nezajídá
jako teror, děs a bída,
jako ten, kdo lže jim jen.
Lže jim, jak se dobře mají,
ač pláč zazní v celém kraji,
jenž je zvůlí přesycen.
Bič dál na chudáka padá,
valchuje mu jeho záda,
že si v lese klestí vzal.
Boháč zatím lesy kácí
a střílí zvěř pro legraci:
Má trofejí plný sál.
Král se lidem denně chlubí
(ti ho mají plné zuby),
že každého nakrmil.
A jak že je pokrokový
(přitom sází na okovy),
učiněný lidumil.
Když je číše vrchovatá,
přetéct může natotata,
to je vcelku známý jev.
Kdo druhého příliš dusí,
nevidí si do své pusy:
V druhém vznítí velký hněv.
V zemi Žalu žal již není,
atmosféra se v ní mění.
Žal střídají radost, smích.
A pan král? Ten trpí, sténá,
bere nohy na ramena:
Nejmarnější z posledních...